Petardy hukowe - budowa i bezpieczeństwo
Petardy hukowe to prosty i efektowny rodzaj fajerwerków. Choć mogą wyglądać niewinnie, pamiętać trzeba, że to materiał pirotechniczny - w niewprawnych rękach może stanowić zagrożenie, i to zarówno dla użytkownika, jak i dla otoczenia.
Z czego składają się petardy hukowe?
Petarda to nic innego jak mieszanka pirotechniczna umieszczona w papierowej tubce. W skład mieszanki zazwyczaj wchodzi czarny proch, zawierający węgiel, siarkę oraz azotan potasu, albo proszek błyskowy. Skład petardy bywa też wzbogacany - na przykład dla uzyskania efektu rozbłysku stosuje się aluminium. Czas od odpalenia do wybuchu wynosi około siedmiu sekund.
Na czubku wypełnionej prochem rurki znajduje się draska lub lont, służące do odpalania ładunku. Obecnie na rynku znajdziemy jedynie petardy zaopatrzone w lont - te odpalane poprzez potarcie o draskę nie spełniają norm bezpieczeństwa, dlatego zostały wycofane ze sprzedaży w 2017 roku.
Bezpieczeństwo petard hukowych
Oferowane w sklepach pirotechnicznych petardy hukowe muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa, które potwierdza się europejskim certyfikatem CE. Należy unikać petard nieznanego pochodzenia - nie wiemy, co zawiera umieszczona w nich mieszanka pirotechniczna. Trzeba jednak pamiętać, że każda petarda jest potencjalnie niebezpieczna. Dlatego trzeba postępować z nimi rozsądnie i zgodnie z załączoną instrukcją obsługi.